Kdyňské náměstí zdobí květinové oblouky

11.06.2020

V letošním roce jsme si připomněli 75. výročí konce II. světové války a osvobození města Kdyně americkou armádou. Tomuto významnému a zásadnímu milníku novodobé historie byla vždy věnována zasloužená pozornost, kterou jsme tomuto výročí v přípravách a plánech věnovali již od konce minulého roku. Osud tomu ale chtěl jinak - svět začátkem března bolestivě zasáhla pandemie viru SARS-CoV-2, která jej zcela paralyzovala, zpomalila naše životy a v mnohých případech je doslova "otočila vzhůru nohama". A spolu s nimi otočila vzhůru nohama i veškerý kulturní a společenský život - letošní oslavy osvobození tedy bohužel nevyjímaje. Vzpomínkový akt oslav osvobození se tak letos uskutečnil zcela komorně - bez přítomnosti veřejnosti, bez hudby a dalšího programu. Díky spolupráci s Uměleckým kovářstvím Brož v Kvíčovicích jsme však alespoň jednu část původně plánovaného programu oslav osvobození mohli zrealizovat i během pandemie viru SARS-CoV-2.

Již na začátku roku jsme se totiž rozhodli právě k příležitosti letošního výročí osvobození osadit průchody k pomníkům padlých v I. a II. světové válce kovanými květinovými oblouky a parky na náměstí zcela volně zpřístupnit veřejnosti. Květinové oblouky, které nyní kdyňské náměstí již zdobí, jsou koncipovány jako symbol života a představují zároveň vstupní brány do nových začátků, které se po skončení obou válečných konfliktů široce otevřely. Oblouky jsou vysoké 3 metry a široké 3,5 metru. Jsou osázeny celkem 52 květinami, mezi nimiž je 14 růží a 20 lilií. Oblouky jsou neuzavřené, čímž ještě více umocňují zamýšlenou "otevřenost" celého prostoru. K jejich kompletnímu ručnímu zhotovení bylo použito pouze plného kulatého a plochého hutního materiálu. K zabezpečení maximální povrchové úpravy prošlo kompletní dílo lázní žárového zinku. Oblouky byly kovány v době světové pandemie viru SARS-CoV-2 a jejich vznik se tak neplánovaně a zcela spontánně váže k další světové krizi novodobé historie. Oba parky čekají ještě další terénní úpravy, které bohužel nebylo možné provést před samotnou instalací díla. Poslední třešničkou na dortu bude noční osvětlení oblouků, které tak budou ve tmě tvořit pomyslnou uličku mezi dvěma světovými válečnými konflikty novodobé historie. Tato ulička se stane viditelnou připomínkou toho, že i v dobách nejtemnějších, kterými válečné roky bezpochyby byly, existuje světlo na konci tunelu, které můžeme následovat.

Věřím, že občané ocení nejen hluboký význam a precizní umělecké ztvárnění tohoto díla pocházejícího z Uměleckého kovářství Brož z Kvíčovic, ale přivítají také možnost volného přístupu do obou parků, který budou moci využít k uctění památky všech, kteří v minulosti bojovali za naši svobodu - ať už byli tito hrdinové oděni do vojenských uniforem, vězeňských mundurů nebo prostého civilního oděvu, jejich odkaz nesmí být zapomenut, stejně jako nesmí být zapomenut význam lidských práv a svobod, které jsme si zvykli vnímat jako samozřejmé...

Ing. Věra Říhová, místostarostka města Kdyně

Fotogalerie z průběhu instalace:

Umělecké kovářství Brož 

& historická kovárna


WWW: https://www.kovarstvi-broz.cz/


KONTAKT:

Umělecké kovářství Brož
& historická kovárna

Kvíčovice č. p. 27
345 62 Holýšov
Plzeňský kraj
Česká republika