Kamery a fotopasti - nepostradatelní pomocníci a ochránci nebo nepřátelé?
Nepořádek kolem sběrných nádob, černé skládky, zničený majetek ve vlastnictví města i obyvatel - toto jsou bohužel reálné obrazy dnešní doby a celospolečenské problémy týkající se všech měst i obcí. Rozhodně ale není důvod "házet flintu do žita", protože každý problém má své řešení - v tomto případě by jím mohly být kamery a fotopasti, tedy zařízení instalovaná na veřejných prostranstvích za účelem jejich monitorování, ať už zcela veřejně či skrytě. Je to problém? Pro slušného občana rozhodně NE! Řada českých měst i obcí kamerové systémy či fotopasti využívá a slušný občan tím není jakkoliv omezován a přítomnost kamer si neuvědomuje. Vezměme si pro představu třeba Domažlice, město které všichni dobře známe a často navštěvujeme. V Domažlicích je městský dohledový kamerový systém využíván již několik let a ohlasy na jeho přítomnost jsou převážně pozitivní - slušní občané kamery vítají, ti s nekalými úmysly se k jejich existenci zpravidla nevyjadřují.
Kamery není třeba vnímat jako zlo, ostatně snímají nejen majetek měst, ale i majetek nás, obyčejných občanů a mají velký význam v odhalování pachatelů přestupků i trestných činů. Posprejoval vám vandal omítku domu? Odřel vám nepozorný řidič nové auto? Někdo vám ze sklepní kóje ukradl kolo? Založil v blízkosti vašeho domu někdo černou skládku? Kamery či fotopasti pachatele možná zaznamenaly a mohou tak Policii poskytnout cenné důkazy díky kterým bude pachatel potrestán.
Také se zamýšlíte nad tím, proč ve Kdyni fotopasti ani kamery nepoužíváme? Nákup fotopastí jsme na zastupitelstvu již několikrát navrhovali, vedení města však není těmto technickým prostředkům nakloněno a jejich nákup i instalaci na místa častých černých skládek odmítá. Není to škoda? A nejsme tím v důsledku potrestáni my, obyvatelé města Kdyně?
Co si o tomto tématu myslíte vy? Napište nám pod článek svůj názor.